האתר הרשמי והחופשי של התושבים, היחיד והראשון בישראל

דרום אדום 2018 – והרי התחזית…

דרום אדום 2018 – ומה הקשר לפסטיבל?

קצת רקע לחובבנים

בראשית נקראה התופעה המלבבת הזו דרום אדום, על שם פריחת הכלניות המפורסמת באזורנו – אזור הנגב המערבי בעיקר, עם “זליגה” קלה לכמה ריאות פריחה משמעותיות לחלק מאזורי צפון הנגב המערבי (מטבע שלנו, כן, יש כזה אזור..) בהמשך עם התפתחותה של עמותת התיירות בנגב, עמותת שדות שקמה בשור, החל מתקבע לו הביטוי פסטיבל דרום אדום המאופיין בהפקה גדולה של חגיגת הפריחה. אמנם פסטיבל, אך השם היסודי הוטבע כך נאמר לנו בפגישה אישית עם אופיר ליבשטיין מקיבוץ כפר עזה, לדבריו; ההוגה עצמו, והשם במקור ונכון לעצם היום הזה בפשוטו; דרום אדום, טרם קיבל את תוספת הפסטיבל..

יותר קולולו… או נאמני טבע וסביבה?

אל הדרום האדום הזה נצטרפו מאז גורמים רבים הקרובים ו/או קשורים למיזם, וכאלה אופורטוניסטים שונים אשר מצאו באירוע הפריחה, או יותר נכון בפסטיבל הזדמנות עסקית ראויה. טוב, גם זה מותר, כולם רוצים או צריכים להתפרנס בעוטף עזה, במציאות כלכלית מורכבת. מי חלם פעם שכלנית אדומה תהיה אחראית לפרנסת רבים כל כך מן האזור מחוצה לו? אז מי שמחפש פסטיבלים (וישראל הפכה להיות מעצמה כזו של 137 פסטיבלים בשנה – לפי אתר פסטיבלים..) ימצא אותם גם בדרום אדום. מי שמחפשים את הדרום האדום הזה, ולא רק את האדום, גם צהוב ורוד ולבן, שוחרי פריחות, חובבי טבע, אוהביו, נאמניו, מוקיריו, שומריו ומשמריו, יחפשו את הכותרת דרום אדום במטרה לאתר מוקדים נוספים. אותם יעניינו חדשות על מוקדי פריחה, מידע על תחילת הפריחה, העיתוי המתאים לראותה, יעניין אותם סוגים נוספים של פריחות ופרחים, יעניינו אותם גם מרבדים ירוקים ומוריקים בגוונים שעין (אורבנית לפחות..) לא ראתה, מסלולי טיולים, בעלי חיים ושאר ירקות…

איזה יפות... הכלניות התכוונו....

איזה יפות… (הכלניות התכוונו….)

 

 

סמארטפונים  .VS נאמני טבע וסביבה

לטעמם של נאמני הטבע, חגיגת הפסטיבל לא תמיד תשרת את הטבע עצמו באמת, ואלי אף ההיפך. החגיגה הזו חסרה חינוך. הזדמנות נפלאה לחינוך לאהבת הטבע, הפורח והצומח, למודעות לשימורו, פחות “סלפי” יוקרתי של זוג רומנטי או תא משפחתי נרחב מתעד בתמונה בלתי נשכחת איך “מפרקים צידניות” על רקע מרבד אדום, תוך דריסתו ברגל (או ישבן..) גסה חסרת לב.. יש מקום לנצל דווקא את עצמתה של הפריחה ואת הצלחתו של הפסטיבל (תלוי מאיזו זווית מסתכלים על זה..) לחנך ציבור ולא להתעלם מן הסוגיה האמיתית שישראלי ממוצע בהחלט לא מבין טבע, את הגומלין עימו, ושהתנהגות נכונה תאפשר גם לילדיו ואולי לניניו ליהנות מתופעות טבע, זנים ומינים של צומח (או חי) שאנו יודעים כי נעלמו לנצח. צריך לזכור כי מדי שנה, ככל שהכלניות “נדרכות” ומתכלות טרם תהליך ההתייבשות הטבעי שלהן, הווה אומר פחות פיזור זרעים טבעי והאטת הריבוי. נדמה כי קבוצת האנשים אשר ראו בדרום אדום ובפסטיבל המושתת משאב נחלת הכלל הטבעי שלו, בעיקר הזדמנות עסקית ותעסוקתית, הזדמנות פרנסה למחוזות פריפריים קשי יום. המארגנים לא נתנו ליבם למנף את ההזדמנות האדירה הזו לחנך ציבור למודעות סביבתית ואהבה לטבע. במרוצת השנים נוספו על כך מצלמות הסמארטפונים. מצלמות של אומה מצלמת שלימה… ומה מתאים יותר בשבת משעממת, להתלבש בכייף, לעלות לרכב, ובמרחק נסיעה של 40 ו 50 דקות בלבד מאזור המרכז, עושים סלפי ברקעים מרהיבים ורצים להעלות לאינסטוש ולפייס שיהיה נושא להתקשקש ביום ראשון במשרד..

נוסף על אלה התחממות הכדור

אם ניקח לרגע תופעות גלובאליות גדולות יותר והשפעתן, הרי שמי שעוקב אחרי תנודות אקלימיות של העידן האחרון, לפחות ב 15 שנה האחרונות, ודגש על העשור האחרון, שת ליבו לכך שאין עונה דומה לקודמתה. דבר אחד כן ברור, הקיץ מתחמם, החורף מתחמם אף הוא ואינו יציב. דרום אדום 2017 היה דליל בפריחה, שנת 2017 והחורף שלה הוכרזו זמן רב לפני כן כעונת בצורת הממשמשת ובאה…

תחזית

התחזית לחורף 2017 – 2018 בסך הכל די בסדר וממוצעת עם סייג קל לקחת בחשבון. בכל תקופת החודשים שלפני תקופת הפריחה בחודשים ינואר ופבר’ מדובר בממוצע על עלייה של 1- 2 מעלות חום. עם זאת אין סימנים המצביעים על ירידה במשקעים, אפילו עלייה קלה באחוזון קטנטון לפחות באזורים מסוימים בארץ, כמו למשל כמובן מאליו (כמעט) באזור הצפון.

אז מה קורה באזור הפריחה הדרומית – הנה לפניכם:

חודש ינואר – מעניין
טמפרטורות סביב הממוצע ומעט נמוכות מהרגיל לעונה, עד מעלה וחצי מתחת לממוצע וגשום. איזה יופי, מצוין, עם אפשרות לשלג בהרים (קצת פחות רלוונטי עבורנו).

פברואר – קצת מתקיל
אחרי חודש ינואר קר, גשום ומושלם לטובת הפריחה, בפברואר טמפרטורות גבוהות מהרגיל והפעם עולות עד מעלה וחצי מעל הממוצע. כמויות הגשם ממוצעות שזה בסדר, אבל שימו לב שהצפון מעל הממוצע, המרכז ממוצע, אבל מה?…..הדרום יבש. האם צפון הנגב נכלל בהגדרת היבש? האם חודש ינואר יספיק לכלניות ושאר הפריחות הפעם? אולי קרעי עננים וממטרים פזורים באזורים מסוימים יצילו את חודש פברואר? כמה ועד מתי תשרודנה האדמוניות בחודש פברואר, חודש חורפי חזק מובהק בשנת 2018? והאם ניתן לייחל למתיחת הפריחה לכיוון מרץ קטנטן.. הסבירות נמוכה. תתפללו.

 

בשיא הרצינות, נחשו מי היצור הזו נמזגת לטבע במדבר

סודות מדבר

בתמונה מעל, מתחם פריחה סמוי באחד מן האזורים השחונים ביותר במדבר הנגב, הדרום הוא לא רק אדום, הוא גם וורוד ולבן וצהוב וכתום ושחור ולא רק בצפון הנגב. צריך להכיר. ריאה סודית, אשר נתבקשנו על ידי חברינו, שכניה שוכני המדבר, לא להסגיר את מיקומה: “גל אחד אינטנסיבי של מבקרים ולא יישאר לנו ולילדינו מעט פורח בחורפים השחונים”. התחייבנו לקיים…

Leave a Comment